3.-12.9.2009. komikaze na 14. biennalu mladih umjetnika europe i mediterana

Dunja Janković je predstavljala strip scenu Hrvatske u izboru strip žirija (Ivana Armanini, Feđa Vukić)http://www.mmsu.hr/Default.aspx?art=172&sec=80
www.bjcem.org

HRVATSKI PREDSTAVNICI NA 14. BIENNALU MLADIH UMJETNIKA EUROPE I MEDITERANA, SKOPLJE, 2009.

STRIP: Dunja Janković, Vježbanje osjetila
“Vježbanje osjetila je reduciran likovni eksperiment baziran na arhetipskoj formi, kompozicijski i sadržajno. Ovaj minimalizam, odričući se doslovnosti naracije, daje maksimum u sugeriranom sadržaju, kroz prikazanih pet osjetila, anticipirajući univerzalno. (iz obrazloženja žirija)”

Dunja Janković/ strip : “Vježbanje osjetila”
Prva hrvatska strip-magistrica (“School of Visual Arts”/NY, mentor: Gary Panter) i bubnjarka diplomirala je na Akademiji Likovnih Umjetnosti u klasi prof Kesera. Izlagala je i objavljivala kao Komikaza (www.komikaze.hr) na brojnim izložbama od 2002. do danas. Ima 2 samostalna albuma, prvi je izašao 2003. u ediciji Komikaze a drugi 2007. u izdanju Fabrike knjiga/ Bg. Ilustrirala je više knjiga domaćih autora/ica i dobila 2 nagrade na domaćem stripfestivalu. Nedavno je nominirana za “Ignatz Awards” u kategoriji “Outstanding Comic” što je, iako nije odnjela pobjedu, velik uspjeh (nagrada se dodjeljuje u sklopu, nakon “Mocca” festivala, najvećeg art/alternative festivala malog izdavaštva “SPX” blizu Washintona). Izdala je 2 strip pasice za “Time Out NY”, časopis koji pokriva događanja u New Yorku. Potpisala je ugovor sa izdavačkom kućom “Sparkplug Comics” za izdavanje “Department of Art” (magisterski rad) u 2000 primjeraka. Rođena je na Malom Lošinju 1981. gdje se namjerava i vratiti nakon američke pustolovine. Crta stripove od 3 godine i fanatično i dalje vjeruje da je to najživlja art forma danas.

Tema “7 vrata” otvara vrlo kompleksna pitanja kako grada tako i čovjeka,
njegove osobnosti i interaktivnosti. Kanali komunikacije s okolinom tiću se kako osjetilnih tako i pred, nad i pod- osjetilnih mreža i njihov je broj teško definirati.
Likovna realizacija Dunjinog stripa je niz formi od kojih svaka zasebno simbolizira jedan osjet a svi zajedno čine Jedno: jedno biće – jedan grad – jedan strip, kao nedjeljiva cjelina, organski povezano jedinstvo u jajolikom mnoštvu.
Tema je obrađena filozofski, ab ovo, zadirući suštinski u problem grada kao bitka u interakciji u kojoj je svaki kanal jedan kadar čiji sklop struktuira ljudsko biće a svaki čovjek jedan grad čija vrata čine život grada.

Rad Dunje Janković je reduciran likovni eksperiment baziran na arhetipskoj formi, kompozicijski i sadržajno. Ovaj minimalizam, odrićući se doslovnosti naracije, daje maximum u sugeriranom sadržaju, anticipirajući univerzalno.
Nakon studija u New Yorku, autorica napušta dnevničku formu stripa (bogatu morskim motivima) u kojoj je obrađivala svoje snove, frustracije i žudnje. Američki period donio je jednu novu, zrelu Dunju koja se ne libi uhvatiti u koštac s pitanjima filozofije, mitologije, mračnim svijetom Kafkijanskih labirinata (magistarski rad koji se kritički promišlja studij lijepih umjetnosti) ili se cinično se poigati pitanjima spola i roda.

OBRAZLOŽENJE ŽIRIJA: Ivana Armanini
Završila “Školu za primijenjenu umjetnost i dizajn” i diplomirala slikarstvo na “Akademiji likovnih umjetnosti” u Zagrebu. Objavila strip-knjigu “Pustolovine Glorije Scott” u suradnji s Mimom Simić u produkciji AGM. Izlagala na preko 100 grupnih izložbi, uglavnom u prostorima nezavisne kulture. Radila na više multimedijalnih projekata s raznim umjetnicima/cama i udrugama. Idejno začela te koordinira program udruge “Komikaze” od 2002., po metodi: skok u sebe strip-odskokom. «Komikaze» su mreža za proizvodnju, promociju i distribuciju autorskog stripa kroz elektronsko, tiskovno izdavaštvo i multimedijalna događanja. Više na: www.komikaze.hr